+48 530 842 583 konsulat@konsulchile.pl

W dniu 4 czerwca miałem zaszczyt skorzystać z otrzymanego zaproszenia i spotkać się w Chile z byłą Minister Obrony Narodowej, panią Clarą Szczarański.

Obecnie pełni funkcję Dziekana na Wydziale Prawa i Nauk Społecznych Uniwersytetu w Santiago de Chile. Jest autorką znamienitych monografii naukowych dotyczących m.in. odpowiedzialności karnej zorganizowanych grup przestępczych związanych z ruchem narkotykowym. Posiada niezwykłe osiągnięcia dotyczące m.in. zatrzymania i skazania najniebezpieczniejszych przestępców Ameryki Łacińskiej w latach 90 i na początku XXI wieku. Odznaczona licznymi nagrodami, w tym uhonorowana przez DEA, FBI i CIA, a także przez władze kilku krajów zaangażowanych w walkę z narkobiznesem. Jako adwokat brała udział w procesach związanych z okresem dyktatury Augusto Pinocheta, reprezentując ofiary reżimu.

Ma polskie korzenie, jej ojciec był profesorem prawa i pochodził z Lublina. Przyjaźniła się m.in. z Danielem Passentem, na którego zaproszenie odwiedziła Polskę. W czasie wizyty została odznaczona przez Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego w związku z swoimi niezwykłymi w tym czasie osiągnięciami.

To było wspaniałe, bardzo inspirujące spotkanie, które zostanie w pamięci na zawsze. Jestem za nie ogromnie wdzięczny również Ambasadzie Chile w Polsce i bezpośrednio Pani Ambasador Aylin Estrella Joo Liem, która pomogła w jego zorganizowaniu.

Aktualności